ERMİŞ

Nehir Olmez
Nehir Olmez
2 Min Read
Halil Cibran Ermiş

Benim için çok değerli bir kitapla geldim. İstediğiniz kadar okuyabileceğiniz ve her okumanızın sonunda size iyi geleceğine inandığım bir kitap. Tabii bu benim fikrim, siz okumadan bilemezsiniz. Bu sebeple okuduktan sonra yine de yakınınızda bulundurmanızda fayda olduğunu düşünüyorum. Sayfa sayısı çok az, incecik ama o sayfalarda ki her cümle fazlasıyla değerli cümleler barındırıyor. Tüm övgüleri hak ettiğini düşündüğüm kitabımızın içeriğine şöyle bir göz atalım artık.


Al-Mustafa sürgün edilmiş bir ermiş, on iki yıl boyunca yaşadığı şehirden ayrılıp doğduğu şehre gidecektir. Ama gitmeden önce on iki yıl boyunca yaşadığı şehrin insanları, Ermiş’e bazı sorular soruyor. İşte kitabımızın içeriğini de Ermiş’in bu sorulara verdiği cevaplar oluşturuyor.


Oldukça akıcı ve anlaşılır bir dili var ve günlük hayatımızda yaşadığımız her konu müthiş bir derinlikle ele alınmış. Hem acı, mutluluk, aşk, ölüm ve aklımıza gelebilecek her konu hakkında hem de Ermiş’in fikirleri hakkında bilgi sahibi olurken aynı zamanda kendi fikirlerinizi sorguluyorsunuz. Her cümlenin altını çizmek isteyeceğiniz edebi değeri yüksek olan bu kitabı mutlaka okumanızı tavsiye ediyorum. Eminim ki siz de çok seveceksiniz; ama başta da dediğim gibi siz okumadan bunu bilemezsiniz. Kitapsız geçen gününüz olmasın…

Arka Kapak


Cibran, Ermiş’te hayatı yaşanılır kılan değerleri, toplumsal yaşama etki eden olay ve olguları Mustafa adlı sürgün bir ermişin dilinden anlatırken, kendisine yöneltilen aşk, evlilik, çocuklar, çalışma, yardım, neşe, keder, suç, ceza, alışveriş, yasalar, eğitim, dostluk, ibadet ve ölüm gibi daha pek çok konu hakkındaki sorulara şiirsel bir filozofiyle cevap verir.


Sonra rahibe tekrar söze girdi ve şöyle dedi:
“Mantık ve Tutku’dan bahset bize!”


Şöyle cevapladı:
“Ruhunuz, mantık ve muhakemenizin tutku ve nefsinizle çarpıştığı bir savaş alanıdır çoğunlukla…”

Gülün, eğlenin, coşun birlikte, ama yalnız vakitler de tanıyın birbirinize!

Halil Cibran

Kuyun ağzına kadar doluyken susuz kalmaktan korkmak, iflah olmaz bir susuzluktan başka nedir?

Halil Cibran

Neşeniz, maskesini çıkarmış kederlerinizdir.

Halil Cibran

Aranızda sevme gücünün, uçsuz bucaksız olduğunu hissetmeyen var mı?

Halil Cibran
Bu İçeriği Paylaş
Yorumlar